Anna Dziurawieс

34 lata, terapeuta zajęciowy, projektant biżuterii, matka

- Z wykształcenia jestem terapeutą zajęciowym i w tym zawodzie przepracowałam kilka lat. Propozycję pierwszej pracy dostałam już podczas odbywania stażu zawodowego, bo do swoich obowiązków podchodziłam z sercem i zaangażowaniem. Uwielbiam pracę z ludźmi, lubię przekazywać im swoją wiedzę, ale lubię też uczyć się od nich. Dlatego, gdy w skutek niezależnych ode mnie okoliczności została zamknięta placówka (Kawiarnia dla Seniorów), w której wówczas pracowałam jako animator kultury i instruktor terapii zajęciowej, podjęłam wyzwanie i przez 5 lat pracowałam w korporacji telekomunikacyjnej m.in. jako starszy doradca klientów biznesowych, ambasador marki, trener. Gdy stwierdziłam, że już nic dobrego nie mogę dać tej firmie, ani ona nic dobrego już nie da mnie, z dnia na dzień złożyłam rezygnację z pracy i postawiłam na siebie, na swoje marzenia i pasję. Stałam się bezrobotna, ale wierzyłam i nadal wierzę w to, że wszystko w naszym życiu dzieje się w jakimś celu. Dzięki statusowi osoby bezrobotnej mogłam ubiegać się o dotację z Unii Europejskiej na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Złożyłam wniosek w jednej z lubelskich fundacji i udało się. Dostałam pieniądze, które pomogły mi założyć własną firmę. Teraz niemal każdego dnia jestem w pracy, ale jest to praca którą kocham, która daje mi satysfakcje i spełnienie. Projektuję i wykonuję biżuterię autorską. Realizując własne pomysły, daję upust mojej fantazji, a jest ona ogromna. W moich pracach wykorzystuję przeróżne materiały, takie jak kryształy, minerały, kamienie półszlachetne, metal, drewno, ale także filc i papier. W procesie twórczym korzystam z nowoczesnych narzędzi, ale chętnie sięgam po dawne techniki rzemieślnicze. Inspiracje znajduje wszędzie. Od czasu studiów dużo czasu poświęcam też na działalność społeczną, charytatywną. Prowadzę warsztaty i szkolenia z zakresu rękodzieła artystycznego, współorganizuję eventy, które mają na celu gromadzenie środków dla podopiecznych różnych fundacji, przekazuję biżuterie mojego autorstwa na aukcję.

Do Lublina przyjechałam na studia kulturoznawcze w 2000 r. i pokochałam to miasto. Od tamtej pory tu jest moje miejsce. Tu urodził się mój syn, tu się rozwijam, tu spełniam moje marzenia. Jestem obywatelką świata, jestem obywatelką Polski, ale przede wszystkim jestem lublinianką. To miasto ma ogromny potencjał, wystarczy się rozejrzeć i wybrać to, co dla każdego z nas najlepsze. Każdego dnia znajduję w Lublinie coś nowego, nowe miejsca, twarze, emocje. Każdego dnia to miasto jest mi bliższe.

"Lublin - miasto wielokulturowe”: Mówi się, że Lublin jest miastem wielokulturowym i oczywiście tak jest. Nie jest to tylko efektem napływu studentów z całego świata do lubelskich uczelni. Mamy tu niezwykłe dziedzictwo poprzednich epok, świątynie wielu religii, ośrodki kultury. Niezwykły kalejdoskop.

Moja wizja twarzy Lublina: To twarz człowieka otwartego, na świat, na ludzi, na zmiany.

Moja rada dnia dla mieszkańców Lublina: Każdemu mieszkańcowi Lublina mogę poradzić jedno: „Chcesz być szczęśliwy? To bądź”. Nie szukaj wymówki, by nie spełniać swoich marzeń, nie realizować pasji, by się nie rozwijać. Ja każdego dnia udowadniam światu i sobie przede wszystkim, że ani przewlekła choroba, ani niepełnosprawność, ani konieczność samodzielnego wychowywania dziecka nie są przeszkodą do tego by być szczęśliwą.

O projekcie

Choć Lublin przez wieki był miastem wielokulturowym, nieustannie staramy się, by był coraz bardziej przyjaznym miejscem do życia dla wszystkich, niezależnie od narodowości, pochodzenia etnicznego czy wyznawanej religii.  

W 2013 roku Rada Miasta Lublin przyjęła Strategię Rozwoju Lublina na lata 2013-2020, która zakłada m.in.: 

 • Realizację stałego programu zarządzania wielokulturowością,
 • Budowanie dobrych relacji i współpracy 
z mniejszościami narodowymi,
 • Prowadzenie działalności edukacyjnej związanej z wielokulturową historią miasta, jego tożsamością i dziedzictwem. 

Od 2008 roku jesteśmy jednym z kilkudziesięciu Miast Międzykulturowych Rady Europy. Kwestia otwartości na inne religie czy narody była także istotną częścią aplikacji Lublina podczas starania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Studenci i studentki z zagranicy to coraz bardziej widoczna część społeczności akademickiej Lublina. Przez ponad 20 lat mieścił się w Lublinie Ośrodek dla Cudzoziemców, w którym mieszkały osoby oczekujące na decyzje w sprawie nadania statusu uchodźcy. Działa tu również pięć organizacji pozarządowych, które pracują na rzecz integracji cudzoziemców i cudzoziemek w Lublinie. W Polsce Lublin oceniany jest jako lider w zakresie pozytywnych działań na rzecz integracji cudzoziemców i cudzoziemek: dwukrotnie wyróżnieni zostaliśmy nagrodami "Miasta Otwarte", międzykulturowe działania miasta uwzględnione zostały również w aplikacji do nagrody EPSA.

Projekt "Lublin dla Wszystkich" realizowany przez Kancelarię Prezydenta Miasta Lublin w latach 2012-2014 miał na celu wypracowanie lubelskiego modelu zarządzania różnorodnością kulturową. We współpracy z szwajcarskim kantonem Neuchâtel oraz polskimi i szwajcarskimi ekspert(k)ami, przedstawiciel(k)ami instytucji i organizacji pozarządowych zaangażowanych w działania integracyjne na terenie Lublina a także przedstawiciel(k)ami lubelskich mniejszości prowadzone byłymiędzy innymi badania opinii publicznej, regularne spotkania Grupy Wsparcia Integracji, warsztaty wrażliwości kulturowej. W ramach projektu udało się także zorganizować dwa spotkania lubelskich mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych.

Jednym z istotnych działań w ramach projektu było przybliżenie mieszkańcom i mieszkankom miasta danych na temat jego wielokulturowości. Postanowiliśmy wykorzystać i wesprzeć istniejący już pomysł. Oksana Tsymbaliuk, autorka Facebookowego projektu i wystawy "Twarze Lublina", zgodziła się razem z nami kontynuować swoją pracę. Przez trzy miesiące, od czerwca do końca sierpnia 2014 roku portretowała kolejnych mieszkańców i mieszkanki miasta. Tym razem jednak kluczem było pokazywanie wielokulturowej twarzy miasta. Drugą, równie ważną warstwą przedsięwzięcia były rozmowy, które Oksana przeprowadziła z fotografowanymi osobami. Padły tam niezwykle istotne pytania o wielokulturowość miasta, o jego twarz, o to co można zrobić, by wszystkim nam żyło się lepiej.

W kolejnych odsłonach kampanii, poza zdjęciami, publikowane były podstawowe fakty na temat wielokulturowości Lublina: na citylightach zlokalizowanych przy przystankach autobusowych, na ekranach LCD w autobusach oraz w lubelskim wydaniu Gazety Wyborczej. Powstała również publikacja Lublin dla Wszystkich. Twarze Lublina, zawierająca zdjęcia osób sportretowanych w ramach kampanii.

Projekt zrealizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Kontakt:
Urząd Miasta Lublin
Kancelaria Prezydenta
Referat ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i Partycypacji Społecznej
ul. Bernardyńska 3, 20-109 Lublin
telefon: +48 81 466 19 56

O autorce zdjęć

Pomysłodawczynią na portretowanie niesztampowych, mających coś ważnego czy ciekawego do powiedzenia, mieszkanek i mieszkańców Lublina, jest Oksana Cymbaluk. Oksana jest dziennikarką, mieszka w Łucku, i właśnie tam po raz pierwszy zaczęła robić portrety spotykanym na ulicach osobom.  

Na lubelskiej stronie projektu pisze:

Twarze Lublina – fotoprojekt o mieszkańcach tego miasta, którzy go rozwijają i dodają jaskrawych kolorów do jego codziennego życia.
Fotoprojekt «Twarze Lublina» ma na celu przedstawienie wielokulturowej mozaiki miasta, a także – pokazać ciekawych ludzi, którzy przykładają się do rozwoju Lublina.
Twarz jest odzwierciedleniem charakteru człowieka. Ona opowiada wszystko o nim jeszcze zanim zaczyna mówić. Ważnym elementem projektu jest głębokie i prawdziwe przedstawienie osób, które dają życie temu miasty. Przez obraz twarzy bohatera każdy może zobaczyć wyjątkowy Lublin, przez wyjątkową historię – myśli i poglądy człowieka.

Autorka projektu i fotografka – Oksana Cymbaluk

Redaktor projektu - Jacek Szafrański 

Wywiady (audio) - Alina Pospischil 

e-mail: twarzelublina@gmail.com
tel. +48 883 170 192

 

Trochę faktów

Wydaje Ci się, że wiesz o Lublinie wszystko? Sprawdź swoją wiedzę na temat wielokulturowego Lublina.

 1. W Lublinie zameldowanych jest 2755 cudzoziemców i cudzoziemek. Łączna liczba zameldowanych osób wynosi 339 517 osób.
  Dane: Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Lublin, stan na kwiecień 2014 r. 
 2. W Lublinie zameldowani są obywatele i obywatelki z 87 państw.
  Dane: Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Lublin, stan na kwiecień 2014 r.
 3. W Lublinie żyją osoby mówiące w przynajmniej 75 językach. Skąd to wiemy? Policzyliśmy ile jest zameldowanych osób, z jakich krajów pochodzą, jakimi językami mogą się posługiwać. Wiemy jednocześnie, że ta liczba może być zdecydowanie większa, gdyż nie wszyscy mieszkańcy i mieszkanki miasta są zameldowane, a poza tym są osoby, które mówią w większej liczbie języków...
  Dane: Wydział Spraw Administracyjnych, stan na kwiecień 2014 r.
 4. W Lublinie studiuje 3034 cudzoziemców i cudzoziemek.
  Dane: Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin.
 5. Lublin jako jedyne polskie miasto należy do sieci 52 Miast Międzykulturowych Rady Europy.
 6. Otwartość kulturowa [...] sprowadza się do atmosfery akceptacji osób różniących się czymś od większości: pochodzeniem, językiem, kulturą, życiowymi preferencjami czy zwyczajami. Otwartość kulturowa powinna przenikać wszelkie działania wiążące się z nawiązywaniem przez Lublin i jego mieszkańców relacji zewnętrznych.
  Źródło: Strategia Rozwoju Miasta na lata 2013-2020, przyjęta przez Radę Miasta Lublin 28 lutego 2013 r.
 7. Podczas festiwalu Wielokulturowy Lublin można było wziąć udział w 56 wydarzeniach zorganizowanych przez kilkanaście mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych. 

Chcesz wiedzieć więcej? Zerknij na dane z 2015 roku.

Lublin Dla Wszystkich
Twarze Lublina